Ta strona korzysta z cookies OK więcej

Parafia

Rzymskokatolicka

pw. Św. Józefa w Rzeszowie - Zwięczycy

Mężczyźni świętego Józefa


Grupa Mężczyzn Św. Józefa działa w naszej parafii od 18 marca 2014 r. Liczy ona 7 członków. Spotykamy się raz w miesiącu, we wtorek. Naszym opiekunem jest ks. Marek Kotwa. W dniu spotkania, staramy się aktywnie uczestniczyć we Mszy św. poprzez posługę ministrancką oraz lektorską.

Po Mszy św. uczestniczymy w spotkaniu modlitewno-formacyjnym. W czasie spotkania czytamy fragmenty Pisma św., Katechizmu Kościoła Katolickiego oraz omawiamy tematy na podstawie podręcznika formacyjnego pt.: Drogowskazy - jak być katolickim mężczyzną we współczesnym świecie?

W ramach spotkania organizujemy tzw. „Wieczory filmowe”, na których oglądamy filmy które dotykają tematów związanych z męskością oraz ojcostwem. Do tej pory oglądaliśmy filmy pt.: „Odważni” oraz „Boska interwencja”.  

W dniach 23-25 stycznia 2015 r. dwóch przedstawicieli naszej grupy, dzięki wsparciu ks. Proboszcza, uczestniczyło w Weekendzie Liderów Grup Męskich pn.: „Wyznaczanie kierunku” w Porszewicach k/Łodzi. Gościem weekendu był Jacek Pulikowski.

Podstawą i fundamentem grup Mężczyzn Św. Józefa jest program 72 godzin do Zmartwychwstałego Życia. Program zakłada 3 rodzaje spotkań:
  • małe grupy - spotkanie raz w miesiącu,
  • konferencje regionalne (Dni Duchowej Odnowy) - raz w roku,
  • rekolekcje weekendowe (raz w roku).
Jako członkowie grupy Mężczyzn Św. Józefa, dążymy również do rozwoju kultu naszego patrona w tutejszej parafii. Poprzez formację pragniemy umacniać naszą męskość, a szczególnie ojcostwo, wzmacniać naszą odwagę, by na wzór Świętego Józefa wziąć odpowiedzialność za osoby, które Bóg powierzył naszej opiece, byśmy prowadzili ich do Boga oraz chronili przed złem tego świata. 

http://mezczyzni.net/main/
AKTUALNOŚCI
10
Grudzień
2016

Wyjazd grupy Mężczyzn św. Józefa do Markowej

„Jeśli człowiek niszczy jedno życie, to jest tak, jak gdyby zniszczył cały świat. A jeśli człowiek ratuje jedno życie, to jest tak, jak gdyby uratował cały świat”
(Talmud Babiloński, Sanhedryn, 37a)

W dniu 26 listopada 2016 r. grupa Mężczyzn św. Józefa wraz ze swoim opiekunem – ks. Markiem odwiedzili miejscowość Markowa. Na początku była modlitwa przy grobie Rodziny Ulmów na miejscowym cmentarzu i prośba ich o wstawiennictwo w intencji naszej grupy oraz parafii. Następnie udaliśmy się do Muzeum Polaków Ratujących Żydów Podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów.
Muzeum małe, ale bardzo bogate w treści. Przewodnik przedstawił nam całą historię, która wydarzyła się w tej miejscowości podczas II Wojny Światowej, a zakończyła zamordowaniem przez Niemców rodziny Ulmów wraz ukrywanymi rodzinami żydowskimi. W muzeum zgromadzono wiele pamiątek dotyczących rodziny Ulmów, jak i realiów tamtych czasów. Duża w tym zasługa zamordowanego Józefa Ulmy, który był fotografem - amatorem.
Zwiedzanie muzeum to był czas zadumy oraz refleksji nad heroizmem polaków, którzy z narażeniem własnego życia ratowali życie członkom społeczności żydowskiej. Nasuwało się również pytanie, skąd jest w człowieku tyle nienawiści, że bez wahania poniża, zabija drugiego człowieka.
W jednym z dostępnych w muzeum reportaży, dziennikarz zapytał pana Władysława Ulmę – brata pana Józefa, dlaczego jego brat narażał życie dla ratowania życia żydów, on odpowiedział, że „… Józef był po prostu człowiekiem, w pełnym tego słowa znaczeniu ...”.   
Link do galerii.

Oprac. Artur Berłowski, Bartłomiej Sarna
Zdj. Bartłomiej Sarna
 
Rozwiń
Projekt i realizacja: TILTKOMP