Ta strona korzysta z cookies OK więcej

Parafia

Rzymskokatolicka

pw. Św. Józefa w Rzeszowie - Zwięczycy

Parafialny Zespół Caritas

zdjecie
przewoniczący
ks. mgr Ludwik Krupa
Święcenia kapłańskie: 21.05.1994 roku w Katedrze Rzeszowskiej 
Odznaczenie: Expositorium Canonicale  (2017 rok) 

Pracował w parafiach:
 • Wniebowzięcia NMP w Świlczy  (1994-1997)
 • Przemienienia Pańskiego w Trzcinicy  (1997-2002)
 • Św. Józefa w Rzeszowie-Staromieście (2002-2012)
Opiekun grup duszpasterskich:
 • Rada Parafialna
 • Parafialny Zespół Caritas
 • Róże Różańcowe
 • Krucjata Wyzwolenia Człowieka
 • Harcerze
 • Przygotowaniem młodzieży do Sakramentu Bierzmowania
Funkcje pełnione w diecezji:
 • Diecezjalny Duszpasterz Osób Niepełnosprawnych
 • Kapelan Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas
 • Członek Rady Nadzorczej "Caritas Bliźni w Potrzebie"
 • Dekanalny Wizytator Katechetyczny
 • Dekanalny Ojciec duchowny kapłanów
zdjecie
prezes
Marian
zdjecie
członek
Kazimierz
zdjecie
członek
Władysława
zdjecie
skarbnik
Dorota
zdjecie
członek
Bogumiła
zdjecie
członek
Beata
zdjecie
członek
Ewa
zdjecie
członek
Dorota
zdjecie
członek
Piotr
zdjecie
członek
Marian
zdjecie
członek
Ludwik
zdjecie
sekretarz
Elżbieta
Parafialny Zespół Caritas
 

Caritas

jest kościelną instytucją charytatywną, skupiającą ludzi pracujących dla ubogich  i potrzebujących wsparcia. Celem działania Parafialnych Zespołów Caritas (PZC) jest mobilizacja i animowanie wspólnoty parafialnej do działań na rzecz osób potrzebujących. Formacja podejmowana  w ramach PZC uczy dostrzegać problemy drugiego człowieka i pomagać w ich rozwiązywaniu. Zaplecze i opieka organizacyjna Caritas, jednej z największych ogólnoświatowych organizacji charytatywnych daje możliwość poznania dzisiejszych problemów ludzkości jak również sposobów na ich skuteczne i nowoczesne rozwiązywanie. Umożliwia również przez swój zasięg włączanie się w ogólnoświatowe  i ponadpaństwowe akcje pomocowe.

Od początku istnienia Parafii p.w. Św. Józefa w Zwięczycy istniało Koło Charytatywne, skupiające ludzi wrażliwych na potrzeby bliźnich. Ks. Proboszcz Stanisław Ruszel zainicjował przekształcenie Koła Charytatywnego w Parafialny Zespół Caritas. 12 grudnia 2004 roku przybył do nas Dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej – Ks. Stanisław Słowik i przedstawił ogólne zasady działania i funkcjonowania Caritas. Od tego czasu zaczęła się formować grupa ludzi chcąca aktywnie służyć bliźniemu i do tej służby zapraszać innych. PZC w Zwięczycy został zatwierdzony przez Ks. Biskupa. Po przeanalizowaniu Statutu i według zawartych w nim instrukcji, rozdzielono funkcje i powołano Zarząd.

 

Obraz działań naszego Parafialnego Zespołu Caritas:

 1. Spotkania formacyjne i organizacyjne członków PZC – w pierwszy poniedziałek miesiąca
 2. Dzielenie się „chlebem solidarności” z rodzinami w Parafii z okazji świąt Bożego Narodzenia i świąt Wielkanocnych.
 3. Zbiórki do puszek
 4. Przygotowywanie paczek „mikołajowych”
 5. Przygotowywanie paczek świątecznych na Wielkanoc i Boże Narodzenie
 6. Doraźna pomoc w sytuacjach kryzysowych (zakup węgla, zapłacenie rachunków, zrealizowanie recepty) parafian, którzy z różnych powodów znajdują się w trudnych sytuacjach życiowych
 7. Uczestniczenie w Formacyjnych Spotkaniach PZC Diecezji Rzeszowskiej
 8. Każdego roku członkowie  Parafialnego  Zespołu  Caritas  wyjeżdżają na rekolekcje do Myczkowiec
 9. Włączanie się w podejmowane przez Caritas Polska inicjatywy
 10. Dofinansowanie do wycieczek szkolnych i letniego wypoczynku
 

Pomoc pieniężną można przekazywać na:

Parafialny Zespół Caritas przy Parafii Rzymskokatolickiej
p.w. Św. Józefa Rzeszów - Zwięczyca

Plac Św. Józefa 1, 35-083 Rzeszów
Konto PZC w Banku Spółdzielczym w Lubeni /O Boguchwała
48 9161 0001 0002 2406 2000 0010
 

 

 

Wpłaty 1 % podatku można dokonywać na konto:

CARITAS BLIŹNI W POTRZEBIE
ul. Jana Styki 21
​35-006 Rzeszów
Konto w Banku PKO BP I/O w Rzeszowie
07 1020 4391 0000 6202 0062 3827

 

 

Caritas Diecezji Rzeszowskiej
www.caritas.rzeszow.pl

Caritas " bliźni w potrzebie " jest Organizacją Pożytku Publicznego i została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem: 

KRS 0000251723

 

AKTUALNOŚCI

1% podatku dla dzieci i osób niepełnosprawnych, to 100 % serca !!!

2016-04-14
picture
Od początku stycznia do końca kwietnia trwa okres rozliczeń podatkowych. Po raz kolejny podatnicy mają możliwość zadysponowania 1% podatku i przekazania go dla wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego. Od wielu lat organizacją taką w Caritas Diecezji Rzeszowskiej jest Caritas Bliźni w Potrzebie, która realizuje konkretne cele dzięki funduszom pozyskanym z 1%.
Więcej

Od początku stycznia do końca kwietnia trwa okres rozliczeń podatkowych.

Po raz kolejny podatnicy mają możliwość zadysponowania 1% podatku i przekazania go dla wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego. Od wielu lat organizacją taką w Caritas Diecezji Rzeszowskiej jest Caritas Bliźni w Potrzebie, która realizuje konkretne cele dzięki funduszom pozyskanym z 1%.

W imieniu tysięcy tych, którym w różny sposób Caritas Bliźni w Potrzebie pomogła – dziękuję z głębi serca. Dziękuję za ogromne zaufanie i ciągłe wspieranie naszych działań. Dość wspomnieć, że w ostatnich latach otrzymaliśmy w ramach przekazanego 1% podatku za rok 2008 ponad 293 tys. zł, za rok 2009 – 213 tys. zł, za rok 2010 – 198 tys. zł, za rok 2011 – 263 tys. zł., za rok 2013 - 205 tys. zł.

Dzięki Waszej deklaracji stało się wiele dobra w formie leczenia dzieci, wśród nich Oli z Ropczyc, która przeszła drogą i udaną operację w Szwajcarii. Z Waszej ofiary dofinansowane są rozbudowy i remonty placówek dla osób niepełnosprawnych m.in.: w Kolbuszowej, Różance, Gorlicach; wspierany jest także wypoczynek dla dzieci z rodzin biednych i wielodzietnych.

Szanowni Państwo!

Caritas prowadzi m.in.: Centrum dla Osób Niepełnosprawnych, Dom Rehabilitacyjno-Opiekuńczy, 5 Warsztatów Terapii Zajęciowej, 2 Środowiskowe Domy Samopomocy, 2 Domy Pomocy Społecznej, 3 duże kuchnie dla ubogich, Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy, 3 Stacje Opieki, Dom Samotnej Matki z Oknem Życia oraz Ośrodek Wypoczynkowo-Rehabilitacyjny, w którym w ciągu roku na wakacjach i podczas ferii zimowych wypoczywa 2000 dzieci.

W kolejnym roku służby najbardziej potrzebującym zwracamy się ponownie z gorącą prośbą o przekazanie 1% na realizowane przez nas dzieła miłosierdzia i pomocy wobec najuboższych oraz promowanie w swoim środowisku tej inicjatywy.

Bóg zapłać za pomoc i zaufanie !!!

ks. Stanisław Słowik – dyrektor

Siostry pracujące w Caritas Diecezji Rzeszowskiej w Chmielniku

2016-04-14
picture
W sobotę 28 listopada 2015 r – w przeddzień Adwentu, w ramach trwającego Roku Życia Osób Konsekrowanych, w Domu Pomocy Społecznej Caritas im. św. Ojca Pio oraz w Sanktuarium Pani Łaskawej w Chmielniku k/Rzeszowa - odbyło się spotkanie sióstr pracujących w placówkach diecezjalnej Caritas. Siostry Felicjanki kierujące domem pełniły rolę gospodarza.
Więcej
Najważniejszym punktem była uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem Biskupa Rzeszowskiego – Jana Wątroby. Koncelebrowali z nim: proboszcz - ks. Mariusz Cymbała, kapelan placówki - ks. prałat Tadeusz Wołosz oraz dyrektor CDR - ks. Stanisław Słowik. Do zgromadzonych przybył także ks. dr Stanisław Kamiński - diecezjalny referent ds. osób zakonnych. Wśród mieszkańców Domu Pomocy Społecznej modliły się siostry zakonne: Szarytki ze Stacji Opieki Caritas w Kątach, Służebniczki Dębickie ze SOC w Ropczycach, Dominikanka ze SOC w Tyczynie, Sercanka z Domu Samotnej Matki z Rzeszowa oraz Nazaretanka - sekretarz Caritas. W homilii biskup powiedział m.in.: „W Ostatni dzień roku liturgicznego z czytań słyszymy zapowiedzi przyszłości. Pewnym jest, że zło będzie miało koniec, bestia zostanie pokonana.” Następnie Pasterz nawiązując do opisu Sądu Ostatecznego z Ewangelii św. Mateusza wskazał na posługę miłosierdzia: „Byłem głodny, chory…” Zwrócił także uwagę na przestrogę: „Idźcie precz…” Biskup podkreślił piękną służbę sióstr zakonnych zasługującą na niebo: „albowiem sądzeni będziemy z miłości.” Dalej mówił: „Spotkanie jest także okazją, by podziękować siostrom za pełną ofiarności służbę.” Przed błogosławieństwem główny celebrans wręczył do ww. placówek świecę na Jubileusz Chrztu Polski i Rok Miłosierdzia.

Po Eucharystii, biskup poświęcił terenowy samochód przeznaczony do posługi wśród chorych w górskim rejonie, którą każdego dnia podejmują Siostry w Kątach.

W programie nie zabrakło też czasu na robocze spotkanie, podczas którego omówiono aktualne zadania i potrzeby placówek.

Następnie siostry udały się do sanktuarium Pani Łaskawej, by Jej opiece powierzyć swoją miłosierną posługę. Uroczysty obiad zakończył wspólne świętowanie.

Pielgrzymka Parafialnego Zespołu Caritas

2016-04-14
picture
30 maja 2015 roku odbyła się pielgrzymka Parafialnego Zespołu Caritas. Odwiedziliśmy Kraków, Wadowice i Kalwarię Zebrzydowską. W Krakowie Łagiewnikach uczestniczyliśmy we Mszy św. odprawionej przed wizerunkiem Chrystusa Miłosiernego w Kaplicy Klasztornej przez ks. Proboszcza Ludwika Krupę.
Więcej
30 maja 2015 roku odbyła się pielgrzymka Parafialnego Zespołu Caritas. Odwiedziliśmy: 
 • Kraków
 • Wadowice
 • Kalwarię Zebrzydowską.
W Krakowie Łagiewnikach uczesnticzyliśmy we Mszy św. odprawionej przed wizerunkiem Chrystusa Miłosiernego w Kaplicy Klasztornej przez ks. Proboszcza Ludwika Krupę. Zwiedziliśmy również Bazylikę i Sanktuarium Św. Jana Pawła II. Następnie pojechaliśmy do Wadowic, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Dom Rodzinny Ojca Św. Jana Pawła II i Bazylikę. Na zakończenie naszego pielgrzymowania pojechaliśmy do Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzdowskiej, do którego od dzieciństwa pielgrzymował Św. Jan Paweł II. 7 czerwca 1979 roku Jan Paweł II w tym miejscu mówił :

"Najczęściej przybywałem tutaj sam, tak żeby nikt nie wiedział, nawet kustosz klasztoru. Kalwaria ma to do siebie, że się można łatwo ukryć. Więc przychodziłem sam i wędrowałem po dróżkach Pana Jezusa i Jego Matki, rozpamiętywałem ich najświętsze tajemnice. To jest zupełnie przedziwna rzecz – te dróżki... A oprócz tego polecałem Panu Jezusowi przez Maryję sprawy szczególnie trudne i sprawy szczególnie odpowiedzialne w całym moim posługiwaniu biskupim, potem kardynalskim. Widziałem, że coraz częściej muszę tu przychodzić, bo, po pierwsze, spraw takich było coraz więcej, a po drugie – dziwna rzecz – one się zwykle rozwiązywały po takim moim nawiedzeniu na dróżkach."

Caritas Rzeszów pomaga Dzieciom przetrwać zimę

2016-03-01
picture
W niedzielę 29 listopada 2015 r. została przeprowadzona akcja charytatywna „Pomóż Dzieciom przetrwać zimę”
Więcej
Została ona zainicjowana 23 lata temu przez „Radio Lublin” i od tego czasu stanowi Ogólnopolski Program Pomocy Dzieciom w okresie przedświątecznym. Polega na organizacji zbiórek darów rzeczowych i przekazywaniu ich Dzieciom osieroconym, pokrzywdzonym przez los, wychowujących się w rodzinach rozbitych, wielodzietnych. Caritas Diecezji Rzeszowskiej włączyła się aktywnie w tę formę pomocy dla dzieci. Wolontariusze Szkolnych Kół Caritas prowadzili zbiórkę przy kościele księży Saletynów i księży Salezjanów w Rzeszowie.

10 rocznica działalności

2015-02-08
picture
8 lutego 2015 nasz Parafialny Zespół Caritas obchodził 10-tą rocznicę swojej działalności. Z tej okazji uroczystą Mszę o godz. 11.15 odprawił Ks. Prałat Stanisław Słowik - Dyrektor Caritas Diecezji.
Więcej
8 lutego 2015 nasz Parafialny Zespół Caritas obchodził 10-tą rocznicę swojej działalności. Z tej okazji uroczystą Mszę o godz. 11.15 odprawił Ks. Prałat Stanisław Słowik - Dyrektor Caritas Diecezji.
 
Projekt i realizacja: TILTKOMP