Sakramenty

Sakramenty są wyjątkowymi darami Bożej łaski, które uczyniły naszą wiarę jeszcze bardziej głęboką i osobistą. Są to święte obrzędy i rytuały, które pozwalają nam zbliżyć się do Boga, otrzymać Jego błogosławieństwo oraz świadomie uczestniczyć w życiu naszej wspólnoty wiary. Są niezwykle ważnymi momentami w naszym życiu duchowym, a my zachęcamy Was do korzystania z tych darów Bożej miłości. Niech nasza wiara rośnie i umacnia się poprzez te sakramenty, które Bóg nam daje.

Wykaz dokumentów potrzebnych do sakramentów świętych i katolickiego pogrzebu

Chrzest

• Akt urodzenia dziecka
  • Dane o rodzicach chrzestnych (imiona, nazwisko, data i miejsce urodzenia, adres zamieszkania, zaświadczenie z parafii zamieszkania rodziców chrzestnych o praktykowaniu wiary)

1-sza Komunia Święta

• Metryka chrztu dziecka (jeśli dziecko zostało ochrzczone poza parafią)
  • zgoda na I Komunię Świętą z Parafii zamieszkania (jeśli dziecko mieszka poza naszą Parafią, a uczęszcza na katechezę szkolną w tutejszej Parafii)

Bierzmowanie

• Metryka chrztu
  • Zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie szkolnej
  • Indeks kandydata do bierzmowania

Ślub

• Narzeczeni zgłaszają się minimum 3 miesiące przed planowaną data ślubu do kancelarii parafialnej
  • Dowód osobisty
  • Świadectwo ukończenia katechezy przedmałżeńskiej (kursu przedmałżeńskiego)
  • Metryka chrztu świętego do ślubu
  • Zaświadczenie z USC
  • Świadectwo ukończenia katechezy szkolnej
  • Zaświadczenie o odbyciu katechezy przedślubnej

Pogrzeb katolicki

• Akta zgonu z USC
  • Zaświadczenie o udzieleniu sakramentu chorych i wiatyku (Komunii Świętej), jeśli zgon nastąpił poza parafią lub w szpitalu (wystawia je kapelan szpitala)
  • Ustalenie daty, godziny i miejsca pogrzebu z Zakładem Gospodarki Komunalnej w Rzeszowie
  • Akta zgonu z USC

Małżeństwo

Sakrament małżeństwa łączy dwie osoby w miłości, wierności i poświęceniu. To zobowiązanie do wspólnego duchowego rozwoju i wsparcia.

Kapłaństwo

Kapłaństwo jest darem i posługą w Kościele Rzymskokatolickim. Kapłani są wyznaczeni do sprawowania sakramentów, kierowania parafiami i dawania duchowego wsparcia naszej wspólnocie. Ich posługa jest nieoceniona dla naszej wiary i rozwoju duchowego.

Eucharystia

Podczas Mszy Świętej chleb i wino stają się Ciałem i Krwią Jezusa Chrystusa. To najważniejszy sakrament, który umożliwia nam przyjmowanie samego Jezusa i jest źródłem naszej duchowej siły.

Bierzmowanie

Bierzmowanie jest potwierdzeniem naszej wiary chrzestnej. Podczas tego sakramentu biskup kładzie ręce na głowie kandydata i udziela mu ducha świętego, umacniając go w wierzeniach i przygotowując do pełnego uczestnictwa w życiu Kościoła.

Pokuta

Ten sakrament oferuje nam możliwość wyznania naszych grzechów, żalu za nie i otrzymania rozgrzeszenia od kapłana. To również okazja do nawrócenia i rozwoju duchowego.

Chrzest

To pierwszy z sakramentów, który przyjmuje nowo narodzone dziecko, a także osoby dorosłe, które wstępują w wiarę katolicką. Chrztowi towarzyszy przyjęcie imienia chrzestnego oraz obietnica wierności Bogu.

Namaszczenie chorych

Sakrament chorych jest udzielany osobom chorym lub starszym, aby dodać im sił w trudnych chwilach. Modlimy się o zdrowie ciała i duszy.